Vajon mi a közös Arnold Schwarzeneggerben, az angol királyi családban, a Rotschild családban, a japán királyi házban, a Vatikáni Múzeumban vagy éppen a Forma-1 Magyar Nagydíj nyerteseiben. A Herendi porcelán. Ők a leghíresebbek azon emberek közül, akik birtokolnak ezekből a kézzel festett, időtlen szépségű, páratlan értékű darabokból.
A porcelánt Kínában találták fel és a 14. század folyamán vált a technika népszerűvé. Európába a keresztes lovagok révén került. Az európai porcelán 2 német tudósnak köszönheti kialakulását, majd ezzel a technikával kezdték el Meissenben a gyártást is. A 18. században az európai piacokon egyeduralkodó lett. A magyar porcelángyártás később, a 19. században honosodott meg nálunk. Sorra alakultak a porcelángyárak: Herenden, Pécsett és végül Hollóházán. A legjelentősebb és világszerte a legnagyobb elismertségre szert tevő a Herendi Porcelánmanufaktúra lett.
Herend:
1826-os megalapítása óta töretlen sikernek és népszerűségnek örvend a porcelánmanufaktúra. A világsiker sem várat sokáig magára. A londoni nagyközönség is megismeri a Herenden készült porcelánokat, Viktória királynő pedig egy étkészletet vásárol, amelyről azt tartják,hogy még mindig használják Windsorban és nevét is a királynőről kapta. Az első vásárlást generációk óta sorra követik az újabb megrendelések és különleges alkalmakra herendi porcelánt ajándékoz a magyar állam a királyi családnak. Ferenc József császár is az itt készült porcelánokból vásárol családja részére és a személyzet tagjai is ebből étkeznek. A bécsi kiállításon Európa uralkodóinak egy része is herendit kap ajándékba. Az arisztokrata családok is előszeretettel vásárolnak, a gyár pedig több mintáját is róluk nevezi el: Rotschild minta, Apponyi minta.
A 20. században sorra nyílnak üzletei szerte a nagyvilágban: Berlinben, Szingapúrban, Amerikai Egyesült Államokban. Számos saját kiállítással is büszkélkedhet a manufaktúra: Szentpétervárott, Moszkvában, Genfben, Bécsben, Berlinben, Észtországban, Olaszországban.
A Herendi márka egyet jelent az eleganciával, az egyediséggel és a kiváló minőséggel. A cég igyekszik megőrizni a jövő nemzedéke számára a herendi porcelánok örökségét de fontosnak tartja az innovációt és a megújulást valamint, hogy a mai modern ember életének is részei legyenek ezek az alkotások. Aki ma Herendre látogat, nemcsak a Múzeumban kiállított darabokat tekintheti meg,hanem a Látogatóközpontban ki is próbálhatja a kézügyességét.
A legismertebb minták: Viktória, Rotschild, Apponyi.
A pécsi Zsolnay gyár:
A magyar ipar történetének kiemelkedő szereplője. Fénykorát a századfordulón élte ,amikor a környező országokat ellátta építészeti kerámiával, dísztárgyakkal és porcelánokkal. Számos világkiállításon díjazták. A gyár jelenleg is működik és és egy új negyedet hoztak létre területén Zsolnay kulturális negyed néven. Sikerét Zsolnay Vilmosnak köszönheti, aki megszállottan és kitartóan kísérletezett a különböző agyag-és mázfajtákkal. Porcelánjaik az egyedi máz és festéktechnológiának köszönhetően egyedülállóak a világon. A kor legjobb tudósaival, művészeivel és építészeivel dolgozott együtt. Így születhetett meg a Zsolnay porcelán, eosin és pirogránit is. Pirogránit kerámiák díszítik több ismert épületet is: Országház, Elefántház, Kecskeméti Városháza.
Termékek: porcelán, eosin, pirogránit
A Zsolnay-negyedben az idelátogatók megismerhetik a Zsolnay-család életét és a gyár történetét, kiállítást a gyárban készült termékekről és egy Látványmanufaktúra is található benne,ahol beavatnak a porcelánkészítés művészetébe.
Hollóházi Porcelánmanufaktúra:
A legfiatalabb manufaktúra először üveghutaként működött, majd a 19. században kőedénygyárrá alakították át. A 20. században tértek át a díszmű árú és porcelánfigurák gyártásáról az ipari porcelángyártásra majd a nagyközönség számára kezdtek el készíteni háztartási edényárúkat. A cég legfontosabb célkitűzése, hogy a magyar porcelánművészet fontos műhelye legyen és a gyár napi életébe, a terméktervezésbe több iparművészt is bevon. A kereslet nemcsak itthon de külföldön is megnövekedett az itt készült termékek iránt. A Hollóházi Porcelán, mindennapi használatra szánt, finoman megformált, ízlésesen dekorált termékei a hétköznapi környezetbe is eleganciát és igényességet csempésznek. A termékfejlesztéseknek köszönhetően született meg a Hollóházi Porcelán Ékszerkollekció, amely azoknak a nőknek készült, akik számára fontos az elegancia, az egyediség és a különlegesség.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: