Tokaji Borvidék

A Tokaji borvidék egyedülálló borászati adottságait és több száz éves kultúrateremtő képességének, értékének köszönhetően 2002 óta az UNESCO Világörökség része. A Zempléni-hegyég déli, dél-keleti szegélyén elhelyezkedő Tokaj-Hegyalja egyedi mikroklímával rendelkezik, amelyet jelentősen alakítanak a térséget érintő folyók (Bodrog, Tisza). Domborzatának és klimatikusan védett elhelyezkedésének, termőterületeinek, dűlőinek rendkívül színes, jelentős mértékben vulkanikus kőzet és talaj összetételének köszönhetően különösen finom borokat képes adni. Egyedülálló klímája kedvez a nemes rothadásnak, elősegítve ezáltal az aszúképződést, amelynek köszönhetően a világon egyedi édes borokat képesek itt készíteni. A Tokaji borok kizárólag fehér szőlőkből készülnek, a hat engedélyezett fajta a furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, kabar, zéta és kövérszőlő, ezek közül az első három kap kiemelt szerepet. Elsősorban édes borairól híres, melyeket három fontosabb kategóriába sorolhatunk, ezek a késő szüretelésű borok, a szamorodni és az aszúk. A Tokaji Aszú egyedülálló sav-cukor egyensúlyának köszönhetően az egész világon elismert édes bor, melynek kevés párja akad. Az utóbbi 15 évben viszont újra felfedezték itt a jó minőségű száraz borokat, ezek nagy lendületet adhatnak a borvidéknek. A domináns szőlőfajta a furmint, mely remek sav- és cukorgyűjtő, ennek köszönhetően kiváló száraz és édes borokat lehet belőle készíteni. Sok külföldi borszakértő szerint is a száraz furmintnak ott e helye a világ legjobb fehér szőlőfajtái között és Magyarországon is egyre inkább az a vélekedés, hogy erre a fajtára kell építeni, ez lehet a zászlóshajónk. Kárpát-medencei szőlőfajta, nagyrészt Magyarországon, ezen belül is Tokaj-Hegyalján terem, elegáns, nagytestű és különleges minőségű bor készíthető belőle, ásványos jegyekkel és hosszú potenciállal. A másik fő szőlőfajta a hárslevelű, amely hasonlóan jó tulajdonságokkal bír.

Érdemes tehát ellátogatni Tokaj-Hegyaljára, ahol rengeteg régi pincerendszer vár minket, felsétálni a történelmi dűlőkbe és természetesen megkóstolni a különleges Tokaji borokat. A fontosabb települések és dűlők a borvidéken belül is egyedi stílusokkal rendelkeznek, így érdemes több helyet is meglátogatni, különösen Mád, Tarcal, Tokaj és Bodrogkeresztúr ajánlott.

Ajánlott borászatok: Szepsy (Mád), Demeter Zoltán (Tokaj), Szent Tamás Szőlőbirtok (Mád), Balassa Bor (Tokaj), Gizella Pince (Tokaj), Tokaj Kikelet (Tarcal), Disznókő (Mezőzombor), Oremus (Tolcsva), Királyudvar (Tarcal).

Tokaj-Hegyaljára látogatva mindenképp érdemes elmenni az Anyukám Mondta étterembe Encsre, az olasz konyha egyik legjobb hazai képviselője,  helyi alapanyagokkal kiegészítve (Tokaji borokkal), méltán kapta meg a legjobb vidéki étterem címét. Előzetes asztalfoglalás erősen ajánlott!  

Tovább a blogra »