Móri-árok és Gaja-völgy

A Győrt Székesfehérvárral összekötő 81-es főúton megközelíthető Móri-árok és Gaja-völgy számos kirándulási lehetőséget és kulturális értéket tartogat az odalátogatók számára. A Móri-árok a Dunántúli-középhegység északi részén található a Bakony hegységet a Vértes hegységtől elválasztó, északnyugat-délkelet irányú völgy. Jelentős természetvédelmi érték a Gaja-patak Bodajkhoz közeli szurdoka és a fehérvárcsurgói  kastélypark, illetve a Vértes hegység. Az Országos Kéktúra útvonalán található Gaja-szurdokban kialakított tájcentrumban érdemes rövidebb vagy hosszabb sétát tenni, festői szépségű természeti tájat ismerhetünk itt meg számos geológiai és régészeti értékével, állatvilágával. A Gaja-patak menti túraösvényen könnyű tájékozódni, amely elvezet minket az Ádám-Éva fához, az Alba Regia Forráshoz, a Vaskereszthez, a Károly-kilátóhoz és Sobri Jóska barlangjához is.

A Móri-árokban található Magyarország egyik legkisebb borvidéke a Móri borvidék is. Ez a történelmi borvidék jellemzően magas savtartalmú fehérborairól ismert. A sváb hagyományoknak megfelelően találhatunk itt félszáraz, félédes fehérborokat is a száraz fehérek mellett, kivételes esetekben a töppedt szőlőszemekből készített aszúbort is. Legfontosabb szőlőfajtájuk az Ezerjó, ez egy fehér hungarikum fajta, mely itt a legelterjedtebb. A Móri Ezerjó férfias és markáns savú bort ad. Meghatározó fajták még a szintén fehér Királyleányka, Tramini, Rajnai rizling és Chardonnay. Az idelátogatóknak mindenképp érdemes megnézni egy pincét és megkóstolni a helyi borokat. Legjobban a Csetvei Pincét ajánlom, szépen felújított pincéjük és hangulatos kóstolótermük van, nyáron pedig felsétálhatunk a dűlőbe, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik Mór városára és a dűlő alatti teraszon kóstolhatjuk meg modern felfogásban készített boraikat. A pincesoron egyéb pincék is találhatóak, mint például a népszerű Miklós Csabié, a Bozóky Pincében pedig kisebb múzeum is található régi borászati eszközökkel. Móron rendezik az ország egyik legrégebbi szüreti borfesztiválját is, a Móri Bornapok hagyományosan október első hétvégéjén várja a látogatókat.

A térség fontosabb települései további látnivalókat kínál, ezek közül érdemes megnézni a Lamberg kastélyt Móron, a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyt és víztározót. A bodajki kálvária és templom régi búcsújáró kegyhely, a Vértes szélén található török időkből megmaradt csókakői vár lenyűgöző panorámát nyújt.

Tovább a blogra »