Történetünk hőséről mintázhatták volna a népmesék legkisebb fiújának karakterét is, aki vállra vetett tarisznyával, bottal a kezében elindul szerencsét próbálni a nagyvilágban vagy leküzdeni a 3 próbatételt, akadályt. Tette ezt Jelky András szabólegény is 1754-ben. Az ő próbatétele között szerepelt Nyugat-Európa nagyvárosaiban mesterségének-lévén szabólegény- tudásának bővítése.
A középkori Európában inaséveik után az ifjú segédek vándorútra indultak, hogy szaktudásukat tökéletesítsék és minél több ismerettel rendelkezzenek szakmájukról és a világról. Ez abban a korban presztízskérdés is volt, hiszen tekintélyük, szakmájuk megítélésének fokmérője volt ,hogy szerzett-e tapasztalatot külföldön is.
Hősünk Bécs felé vette az irányt, hogy a császári ruhatárban mélyüljön el még jobban a mesterségében. Pár hónap után Párizsba indult, de útja nem várt fordulatot hozott. Németországban egy főhivatalnok elkapta és belökte az eladásra váró rabok közé. Egy német diákkal együtt sikerült megszökniük és Rotterdamba mentek. Itt azonban egy hajós a hajójára csalta és a hajófenékre lökte. Kihajózás után iszonyú viharba keveredtek, de ő megmenekült. Elszegődött egy portugál hajóra vitorlaszabónak. Hónapokig járta a tengert majd egy másik hajóra szegődött el. Így jutott el a Távol-Keletre, beállt katonának a holland gyarmati seregbe. Itt a kormányzó, felismerve szabómesterségét, a szolgálatába fogadta. Azonban a kormányzónénak nem volt szimpatikus és rávette a férjét,hogy távolítsa el a városból a szabólegényt. Diplomáciai megbízatások során jutott el Ceylonra, majd a Malaku-szigetekre. Itt az emberevő pápuák elfogták és csak a törzsfőnök lánya segítségével sikerült megszöknie. Hónapokkal később visszatért Batáviába és évekig ott is élt. 1776-ban úgy döntött visszatér Európába.Amszterdamban kötött ki,innen Bécsbe utazott. Itt a császár őfelsége személyesen fogadta és érdeklődéssel hallgatták a beszámolóját. Bár császár állást ajánlott neki,ő nem fogadta el és továbbutazott Budára. Budán kitörő örömmel fogadták a világjáró embert.
Kalandjairól később könyv is megjelent, de azt nem tudni, hogy a történetét egyszerűen csak elmesélte vagy lediktálta a szerkesztőnek és mennyit költött hozzá, vett el belőle. A leírt cselekmények a való életben is így követték egymást, abban nem lehetünk biztosak. Egy biztos, hogy tarisznyával, bottal és kalapban nekivágott Európának, amiből egy föld körüli utazás lett, amelyet nagyon szépen szemléltet a Baján felállított szobra. A népmesei legkisebb fiú elindult szerencsét próbálni és útja során minden akadályt legyőzött és épségben tért haza. Alakját ma a róla mintázott szobor mellett számos iskola is őrzi, akiknek névadója lett.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: